• запорожје

Киев: Нуклеарната централа Запорожје синоќа беше на работ на нуклеарна катастрофа

Нуклеарната централа Запорожје, која е под руска окупација, синоќа накратко била „на работ на нуклеарна катастрофа“ поради привремен прекин на снабдувањето со електрична енергија, соопшти украинскиот оператор Енергоатом. „Синоќа дошло до целосен дефект во електраната во Запорожје“, напиша Енергоатом на Телеграм и додаде дека утрово околу 07:00 часот е повторно воспоставено напојувањето на електраната, што …

Киев: Нуклеарната централа Запорожје синоќа беше на работ на нуклеарна катастрофа Read More »