• полска

Туск спремен да оди на предвремени избори доколку продлжи блокадата на Дуда

Полскиот премиер Доналд Туск ја спомена можноста за предвремени избори доколку претседателот на земјата, наклонет на конзервативците кои ги загубија изборите минатата година од проевропските сили, продолжи да ја опструира работата на Владата. „Ако не можеме да владееме поради опструкциите на претседателот и ако (популистите) сакаат предвремени избори, тогаш тие ќе ги имаат“, им рече …

Туск спремен да оди на предвремени избори доколку продлжи блокадата на Дуда Read More »