• хамас

Блинкен повторно во посета на Блискиот Исток

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен кон крајот на неделата ќе отпатува на Блиски Исток, петти пат од почетокот на војната помеѓу Израел и Хамас во Појасот Газа, соопштија Белата куќа и Стејт департментот. Портпаролот на Белата куќа за национална безбедност, Џон Кирби и претставник на Стејт департментот изјавија дека Блинкен ќе отпатува за Блискиот Исток …

Блинкен повторно во посета на Блискиот Исток Read More »