• Украина

Макрон вели дека рускиот напад во Украина во кој загинаа двајца француски доброволци е „кукавички“

Францускиот претседател Емануел Макрон го оцени како „кукавички и бесрамен чин“ рускиот напад во Украина, во кој загинаа двајца француски хуманитарни работници. „Искажувам солидарност со сите волонтери кои се посветени на помагање на населението“, напиша Макрон на платформата „Икс“. Француското Министерство за надворешни работи соопшти дека двајца француски хуманитарни работници загинале, а тројца се повредени …

Макрон вели дека рускиот напад во Украина во кој загинаа двајца француски доброволци е „кукавички“ Read More »