• иран

Иран започна воени вежби во близина на границата со Азербејџан

Иранските копнени сили започнаа воени вежби во северозападниот дел на земјата, во близина на границата со Азербејџан, и покрај критиките од Баку, пренесува Ројтерс.   „Го почитуваме принципот на добрососедски односи, но не дозволуваме присуство на елементи на ционистичкиот режим и терористите на Исламската држава (ИД) во регионот“, изјави командантот на копнените сили, генерал Киумарс Хејдари, на државната телевизија.  Високиот …

Иран започна воени вежби во близина на границата со Азербејџан Read More »