Зошто арапските земји не сакаат да примат бегалци од Газа?

Палестина / Фото EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Додека очајните Палестинци во Газа, без излез на море, бараат засолниште под немилосрдното израелско бомбардирање, што доаѓа како одмазда за бруталниот напад на Хамас на 7 октомври, некои се прашуваат зошто соседните земји Египет и Јордан не сакаат да ги примат луѓето од Газа под нивно крило.

Двете земји, кои се граничат со Израел од спротивните страни и ги делат границите со Газа и окупираниот Западен Брег, одговорија со цврсто отфрлање. Патем, Јордан веќе има масовно палестинско население.

Египетскиот претседател Абдел Фатах ел-Сиси во средата ги даде своите најостри коментари досега, велејќи дека сегашната војна не е само насочена кон борбата против Хамас, кој владее со Појасот Газа, „туку и обид да се поттикне цивилното население да мигрира во Египет“. Тој предупреди дека тоа може да го уништи мирот во регионот.

Слична порака ден претходно даде и јорданскиот крал Абдула Втори, кој рече дека „во Јордан нема да има бегалци, во Египет нема да има бегалци“.

Како што пишува американската новинска агенција АП, нивното одбивање е вкоренето во стравот дека Израел сака да ги принуди Палестинците на трајно егзил во нивните земји и да ги поништи палестинските барања за државност. Ел-Сиси, исто така, рече дека масовниот егзодус би ризикувал да ги доведе милитантите на египетскиот Синајски Полуостров, од каде што би можеле да извршат напади врз Израел, загрозувајќи го 40-годишниот мировен договор на двете земји.

Абдел Фатах ел-Сиси / Фото: Jacquelyn Martin / AFP / Profimedia

Историја на поместување

Раселувањето е главна тема во палестинската историја. Во војната во 1948 година за создавањето на Израел, се проценува дека околу 700.000 Палестинци биле протерани или побегнале од она што сега е Израел. Палестинците тој настан го нарекуваат Накба, што на арапски значи „катастрофа“.

Во Блискоисточната војна од 1967 година, кога Израел ги окупирал Западниот Брег и Појасот Газа, уште 300.000 Палестинци избегале, главно во Јордан.

Бегалците и нивните потомци сега бројат речиси 6 милиони, од кои повеќето живеат во кампови и заедници на Западниот Брег, Газа, Либан, Сирија и Јордан. Дијаспората дополнително се прошири, со многу бегалци кои живеат во арапските земји од Заливот или на Запад .

Откако борбите престанале во војната во 1948 година, Израел одбил да им дозволи на бегалците да се вратат во своите домови. Оттогаш, Израел ги отфрли палестинските барања за враќање на бегалците како дел од мировниот договор, тврдејќи дека тоа ќе го загрози еврејското мнозинство во земјата.

Египет стравува дека историјата ќе се повтори и дека голем број палестински бегалци од Газа на крајот ќе останат засекогаш.

Јордан / Фото: A. Astes / Alamy / Alamy / Profimedia

Нема гаранција за враќање

Делумно затоа што нема јасно сценарио како ќе заврши оваа војна.

Израел вели дека има намера да го уништи Хамас за неговото крваво дивеење во јужните израелски градови. Но, нема индикации што би можело да се случи потоа и кој би владеел со Газа. Ова предизвика загриженост дека тие привремено ќе ја вратат територијата, поттикнувајќи натамошен конфликт.

Израелската војска соопшти дека на Палестинците кои ја следеле нејзината наредба да избегаат од северна Газа во јужната половина на Појасот, ќе им биде дозволено да се вратат во своите домови по завршувањето на војната.

Сепак, ова не е доволно убедливо за Египет.

Ел-Сиси рече дека борбите би можеле да траат со години доколку Израел тврди дека не ги уништил доволно милитантите. Тој предложи Израел да ги смести Палестинците во пустината Негев, која се граничи со Појасот Газа, додека не ги заврши своите воени операции.

„Нејасноста на Израел за неговите намери во Газа и евакуацијата на населението е само по себе проблематично “, рече Рикардо Фабијани, директор на проектот за Северна Африка во Крајсис Груп Интернешнл. „Оваа конфузија поттикнува стравови во околината“.

Египет се заложи Израел да дозволи хуманитарна помош во Газа, а Израел во средата рече дека тоа ќе го направи, иако не прецизираше кога. Според Обединетите нации, Египет, кој се справува со спирална економска криза, веќе е домаќин на околу 9 милиони бегалци и мигранти, вклучително и околу 300.000 Суданци кои пристигнаа оваа година откако избегаа од војната во нивната земја.

Египет знаме/ Фото Birgit Korber / Panthermedia / Profimedia

Но, арапските земји и многу Палестинци, исто така, се сомневаат дека Израел би можел да ја искористи оваа можност да принуди трајни демографски промени за да ги уништи палестинските претензии за државност во Газа, Западниот Брег и Источен Ерусалим, кој исто така бил заробен од Израел во 1967 година.

Во средата, Ел-Сиси ги повтори предупредувањата дека егзодусот од Газа има за цел „да го елиминира палестинското прашање, најважното прашање на нашиот регион“. Тој тврди дека ако одамна во преговорите била создадена демилитаризирана палестинска држава, сега нема да има војна.

„Сите историски преседани укажуваат на фактот дека кога Палестинците се принудени да ја напуштат палестинската територија, не им е дозволено да се вратат “, рече Х.А. Хелиер, висок соработник во Фондацијата Карнеги за меѓународен мир, додавајќи дека „Египет не сака да биде соучесник во етничкото чистење во Гази“.

Стравувањата на арапските земји беа поттикнати само од подемот на екстремно десничарските партии под водство на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кои позитивно зборуваат за отстранувањето на Палестинците. По нападот на Хамас, реториката стана помалку воздржана, при што некои десничарски политичари и медиумски коментатори ја повикаа војската да ја израмни Газа и да ги протера нејзините жители. Еден парламентарец рече дека Израел треба да спроведе „нова Накба“ во Газа .

Грижете се за Хамас

Во исто време, Египет вели дека масовниот егзодус од Газа ќе го донесе Хамас или други палестински милитанти на нејзината територија. Тоа може да биде дестабилизирачко на Синај, каде што војската на Египет со години се бореше против исламските милитанти и во еден момент го обвини Хамас дека ги поддржува.

Египет ја поддржува израелската блокада на Газа откако Хамас ја презеде територијата во 2007 година, строго контролирајќи го влезот и преминувањето на цивилите напред и назад. Таа, исто така, уништи мрежа од тунели под границата што Хамас и другите Палестинци ги користеа за шверц на стока во Газа.

Со бунтот во Синај во голема мера потиснат, „ Каиро не сака да има нов безбедносен проблем на своите раце во овој проблематичен регион “, рече Фабијани.

Ел-Сиси предупреди на уште подестабилизирачко сценарио: колапс на мировниот договор меѓу Египет и Израел од 1979 година. Тој рече дека со присуство на палестински милитанти, Синај „ќе стане база за напади врз Израел. Израел ќе има право да се брани … и ќе ја нападне египетската територија“.

„Мирот што го постигнавме ќе исчезне од нашите раце “, рече тој, „ се за целта на идејата за елиминирање на палестинското прашање “.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот