Жестоки судири меѓу Жолтите елеци и полицијата во Тулуз (ВИДЕО)

Демонстрантите собрани во дижењето ,,Жолти елеци” , денеска се судрија со полициските специјалци во градот Тулуз.

До судирот дојде кога францускиот претседател Макрон се подготвуваше да најави нови мерки со кои требаше да прекинат простестите , што се одржуваат 22 недели по ред. Полицијата во Тулуз исфрли солзавец и уапси десетици демионстранти , откако стотина од нив палеа контејнери и ја гаѓаа полицијата со секакви предмети.

Протестите почнаа мирно , иако на социјалните мрежи беше најавено дека денешниот протест ќе има главна точка , а тоа е Тулуз.

Протести се одржуваат и во Париз , каде неколку илјади демонстѕранти го блокираа центарот на градот , како и во голем број други градови.

Видео на денот