Во морничавата приказна за Беливук и претседателот Вучиќ се споменува ФБИ

фото: Архива

Еден од најголемите скандали во поновата историја на Србија и понатаму продолжува. Можеме да ја наречеме драма, но поточно, жанровските одредници би биле фарса, театар на апсурдот или трагикомедија. Ова, се разбира, е случајот со озлогласениот криминален клан од белградското навивачко-хулиганско милје предводено од Вељко Беливук, попознат како Веља Неволја и неговата десна рака Марко Миjковиќ, познат и како Маре Месар.

Тие двајца и 29 други членови на нивниот клан, како и претежно членови на навивачката-хулиганска група Принципи (позната и како Јаничари, која е една од многуте подгрупи на навивачи на Партизан), кои беа уапсени во спектакуларната полициска акција во Февруари, исто така, се обвинети за пет тешки убиства, трговија со дрога и оружје, едно киднапирање и едно силување.

Веља Неволја и Маре Месар ги обвинија Вучиќ и Вулин за соработка

Обвинението, по долги пет месеци, беше поднесено минатата недела на 322 страници, а српското обвинителство за организиран криминал побара доживотен затвор за Беливук и Миjковиќ, кои се во притвор од апсењето на 4 февруари. Детални описи за нивните монструозни киднапирања, тортури, убиства и распарчување и мелење трупови во таканаречените „куќи на ужасот“, особено во Ритопек, кружат со месеци во српскиот јавен простор, а фотографиите и снимките од искасапените трупови на жртвите на телевизија го прикажаа српскиот претседател Александар Вучиќ и неговиот министер за внатрешни работи, Александар Вулин.

Меѓутоа, пред да го поднесат обвинението, тие сериозно ги обвинија Вучиќ и Вулин дека соработувале во нивното сведочење пред обвинителот – згора на тоа, дека му дале задачи на овој криминален клан и дека за возврат обезбедуваат заштита.

Како што веќе пишувавме, Беливук, според извештајот на Српската мрежа за истрага на корупција и криминал (КРИК), му рекол на обвинителот дека Вучиќ и неговите најблиски соработници од него побарале повеќе услуги: да не скандираат слогани против него во Партизан штандови, како што е „Вучиќ педер“, да ги заплашат оние што организираа протести против владата, да спречат дури и хулигански инциденти на Парадата на гордоста, што, според ова, не му одговараше на Вучиќ, но и да изврши притисок врз таксистите да ги откажат протестите против транспортната апликација CarGo.

Ле Монд: Дали Србија и Црна Гора станаа мафијашки држави?

После тоа, регионалната телевизија Њузмакс Адриа го поседува наводното сведоштво на главниот соработник на Беливук и Марко Миjковиќ, според кое министерот Вулин самиот ја избрал озлогласената куќа во Ритопек, која му служела на криминалниот клан Беливук-Миjковиќ за приведување киднапирани луѓе и брутално мачење.

Според српскиот Н1, опозициската Демократска партија реагираше на обвинувањата на Беливук и Миjковиќ против Вучиќ со изјава дека „поради очигледните врски помеѓу режимот, навивачките групи и криминалците, апсолутно е јасно: Вучиќ е шеф на мафијата во Србија “. Очекувано, Вучиќ и Вулин нарекоа се „лаги во кои никој не може да поверува“. Вучиќ додаде дека криминалците „мора политички да излезат“ кога ќе се соочат со обвинение и затвор.

На обвинувањата им се придружи и францускиот весник „Монд“, кој во голем напис наведе дека експертите сега се прашуваат дали Србија и Црна Гора може да се опишат како „мафијашки држави“ со оглед на финансиската моќ добиена од организираниот криминал, односно дали криминалците се уште се во состојба да даваат услуги или обратно – дали Србија и Црна Гора сега се во служба на криминалци, како што пренесува српски Н1.

Вучиќ најави пријава против себе, која на крајот ја поднесе неговиот партиски човек

Соочен со веројатно најсериозните обвинувања досега во неговиот претседателски мандат, Вучиќ изврши необичен маневар во доменот на политичкиот и правниот надреализам. Тој прво објави дека ќе поднесе кривична пријава против себе и неговиот министер Вулин, а потоа, очигледно, тој ја делегирал таа задача на Милош Вучевиќ, потпретседател на главниот одбор на неговата Српска напредна партија (СНС).

Вучевиќ го стори тоа – во вторникот поднесе кривична пријава до Републичкото јавно обвинителство против претседателот Вучиќ и министерот Вулин, како што рече владејачката партија, во врска со „сите лаги на мафијашкиот клан на Беливук и нивните блиски тајкуни политичари и нивните медиуми во земјата и странство. “, пренесува порталот Нова.рс.

“Отпрвин се срамев да одговорам на лагите на луѓето дека јас и Вулин тајно се сретнавме во стан во Звездара. Како што направивме во случајот со Јовањиќ, ќе поднесеме кривична пријава против себе, подготвени сме да одговориме и подготвен сум да се понижувам да одам на полиграф, но исто така се надевам дека некои други ќе одат на полиграф за да разговараат за финансиите “, објасни Вучиќ.

СНС: Поднесуваме жалба за да можат граѓаните да видат кој лаже и го обвинува Вучиќ

„(Ние поднесуваме документи) за да можат граѓаните јасно да ги видат сите докази на суд, кој лаже, зошто го прават тоа, сите раце на овој мафијашки октопод, поврзаноста на овој монструозен криминален клан со разни политички и други центри на моќ, по што на целата јавност недвосмислено ќе и биде јасно зошто претседателот Вучиќ бил нивна заедничка цел цело време “, се вели во соопштението на Српската напредна партија.

По поднесувањето на овој извештај, Вучевиќ им рече на новинарите дека го вклучува „она што делумно го пласираа самите медиуми, а делумно претставници на поранешниот режим“, кои, како што додаде, ги поврзуваат Вучиќ и Вулин со кланот Беливук.

Одговарајќи на прашањето на N1, Вучевиќ рече дека не е должен да наведе кои кривични дела ги квалификувал во извештајот.

Мое право е да ги наведам доказите, односно наводите од кои ја зачнав кривичната пријава, а квалификацијата ја препуштам на надлежното обвинителство. Дури и ако го оквалификуваме делото, тоа не е обврзувачко за обвинителството, одговори Вучевиќ.

Сепак, ова не е првпат Вучевиќ да поднесе таква жалба против сопствениот претседател како дел од неговиот политички театар.

Вучевиќ веќе поднесе жалба против Вучиќ во 2019 година во случај на плантажа со марихуана во компанијата Јовањица

Тој веќе го стори тоа во декември 2019 година, кога поднесе кривична пријава против Вучиќ и неговиот брат Андреј Вучиќ. Во тоа време, овој фиктивен извештај беше поднесен поради обвинувања дека браќата Вучиќ се поврзани со аферата со дрога Јовањица, односно случајот во кој таа година беше уапсен сопственикот на истоимената компанија, бидејќи беа пронајдени плантажа и лабораторија за канабис на нејзиното земјиште, односно речиси четири тони стебла и уште 650 килограми сушени диви растенија.

Шефот на белградската полиција за наркотици, Слободан Миленковиќ, тогаш го нарече откритието „невидено во Европа“. А сопственикот на Јовањица, Предраг Колувија, имаше државна дозвола да одгледува индустриски коноп во неговите оранжерии. Колувија имаше и фалсификувана полициска легитимација.

Особено е интересно што потпретседателот на опозициската Народна партија, Мирослав Алексиќ, потоа изјави дека Колувија по апсењето му се јавила на Андреј Вучиќ, поради што го тужел за нарушување на честа и угледот и на крајот добил 300.000 динари на суд во Белград.

Министерот за одбрана рече дека ФБИ заслужува да го фати Веља Неволjа, Вучиќ го негираше тоа

Во другите вести, уште еден дел од аферата избувна кога министерот за одбрана, вицепремиерот и координатор на безбедносните служби Небојша Стефановиќ рече дека ФБИ одигра клучна улога во истрагата и пронаоѓањето докази против кланот на Веља Неволја.

„Истрагата против криминалната група на Вељко Беливук започна во времето кога јас бев вршител на должноста министер за внатрешни работи, и очигледно клучниот сегмент од таа истрага беше моментот кога ФБИ ја прекина таа енкрипција и ги поврза сите оние што ја користеа апликацијата Скај. Информациите што ФБИ ги сподели со европските и нашите служби значително помогнаа да се соберат докази и да се покрене обвинение против оваа криминална група“, рече Стефановиќ пред неколку дена.

Имено, некои од инкриминирачките фотографии, снимки, текстуални и аудио пораки што ги разменуваа Беливук и членовите на неговиот клан беа запленети од тајна апликација за шифрирана комуникација „Скај“, користена од мафијаши ширум светот и провалена од американските и австралиските безбедносни разузнавачки служби оваа година. Резултатот беше масовно апсење на стотици членови на криминални групи во 18 земји низ светот минатиот месец.

Меѓутоа, Стефановиќ прво беше демантиран од МВР, а потоа и од самиот Вучиќ, кој рече дека ФБИ со истрагата „нема ништо под Божја милост“.

Видео на денот