Винска манифестација во соседството која мора да ја посети секој љубител на доброто вино

Вински Отворен Балкан
Архива на Туристичка организација на Србија

Вториот меѓународен саем за вино „Винска визија на отворен Балкан“ ќе се одржи од 16 до 19 ноември 2023 година во Белград, на Саемот во Белград, под покровителство на владите на Република Србија, Северна Македонија и Албанија. Главниот град на Србија ќе биде во фокусот на европската и светската јавност како престолнина на виното, винскиот туризам и познатата гастрономија, па така и оваа година Србија ќе ја крене чаша високо во чест на настанот кој го слави успехот и вештината на винската индустрија.

„Винската визија на отворениот Балкан“ може да застане рамо до рамо со најголемите вински саеми во Европа. Минатогодишниот прв саем собра повеќе од 350 изложувачи, од кои повеќе од 230 беа од земјите на Иницијативата Отворен Балкан. Благодарение на исклучителниот успех, во ноември годинава „Винска визија на отворениот Балкан“ ќе биде домаќин на повеќе од 530 изложувачи, а покрај винариите ќе се претстават и дестилериите, дистрибутерите, претставници на синџирите HoReCa како и реномирани институти од повеќе од 20 земји. Успехот на „Винската визија на отворениот Балкан“ се темели на фактот дека саемот дава непроценлива можност за дегустација на регионални вина, уживање во добра атмосфера, но и воспоставување врски, размена на идеи и создавање деловни можности кои ќе ја обликуваат иднината на винската индустрија. Саемот „Винска визија на отворен Балкан“ се заснова на идејата за партнерство и соработка. Треба да се напомене дека првиот ден од настанот е резервиран исклучиво за професионалци во винскиот бизнис.

Архива на Туристичка организација на Србија

За ренесансата на српското винарство најдобро говори фактот дека оваа година на најголемото и најпрестижното светско винско натпреварување во Лондон, „Decanter World Wine Awards“, Србија го постигна најголемиот успех досега, освојувајќи пет златни, 38 сребрени и 59 бронзени медали. Со „Декантер“ вината од Србија за првпат го добиваат заслуженото внимание на меѓународните експерти и медиуми.

Predrag Stanić

Винскиот туризам, заедно со гастрономијата, пред се им дава суштинска автентичност на туристичките дестинации, а тоа е она што денешните туристи најмногу го бараат и без кое современите туристички дестинации не можат квалитетно да функционираат.

Dragomir Bosnić

Балканската кулинарска традиција вклучува изворно и здраво подготвување на домашни јадења, со состојки од природно, органско потекло, подготвени по традиционални рецепти. Во согласност со гастрономските визии на врвните готвачи, сите присутни ќе имаат можност да ги вкусат специјалитети кои зрачат со кулинарска вештина и наследство, што на лице место ќе биде демонстрирано од готвачите со Мишелин ѕвезди.

Predrag Stanić

И љубителите на ракија ќе имаат можност да уживаат. Традицијата на овој пијалок е незаменлив сегмент од балканската автентичност и е вклучен во листата на УНЕСКО како нематеријално културно наследство. Најдобрите ракии во Србија можат да се натпреваруваат со најпрестижните француски коњаци и шкотските виски. Добиваат награди на саемите ширум светот, а својот огромен економски потенцијал ќе го претстават на „Винска визија на отворениот Балкан“.

Predrag Stanić

Без разлика дали сте за вино или ракија, дали сакате да уживате во добра атмосфера и одлична гастрономија, средината на ноември е совршено време за посета на Белград! Повеќе информации за „Винската визија на отворениот Балкан“ можете да најдете на следниот линк.


Спонзорирана објава

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот