ВИДЕО | Вујовиќ: Ако не игравме лошо во финишот, резултатот ќе беше подобар за Вардар

Вујовиќ вели дека во еден сегмент неговите играчи мора да бидат подобри пред ЛШ/Фото: слободен печат

Вардар загуби на реваншот од четвртфиналето во СЕХА лигата, 22:25 од ППД Загреб, но одигра одлично во текот на целиот натпревар.

Со триумфот во Скопје, 24:20 ракометарите на тренерот Веселин Вујовиќ поради подобрата вкупна гол разлика се пласираа на завршниот Ф4.

Вардар е единствен тим што по 10-ти пат ќе разигрува за титулата. Ривал во полуфиналето на македонскиот шампион ќе биде Мешков Брест.

– Чувствувам дека игравме навистина лошо во последните пет минути. Ако не беше така, резултатот ќе беше многу подобар за нас. Очигледно се мачевме во организиран напад и мислам дека тоа е нешто на што ќе треба да работиме за да бидеме конкурентни во Лигата на шампионите – рече Вујовиќ после мечот со ППД Загреб.

СЕХА: Вардар на Ф4 турнирот во Задар, за финале против Мешков Брест

Анте Кудуз кој беше активен и во делот на одбраната на скопскиот клуб, овојпат не се запиша во листата на стрелците.

– Сосема поинаков натпревар од оној во Скопје. Загреб очигледно играше за победа, но успеавме да ги држиме настрана. Во неколку наврати, тие очигледно беа блиску до постигнување на посакуваната победа, но ние успеавме да покажеме карактер, тимски дух и да се пласираме на завршниот турнир – беа зборовите на Кудуз.

Видео на денот