Веспрем се враќа во СЕХА, од следната сезона 12 екипи

фото: СЕХА

Сеха лигата во следната сезона ќе брои 12 екипи кои ќе бидат поделени во две групи е одлуката на собранието на лигата. Во наредната сезона екипите ќе бидат поделени во две групи со по шест тима како би се намалил бројот на натпревари кои ги игра една екипа во сезоната.

– Вчера имавме собрание на лигата и донесовме неколку значајни одлуки со кои мислиме дека ќе ја унапредиме лигата. Од наредната сезона ќе се натпреваруваат 12 екипи во две групи по шест, вкупниот број на натпревари ќе биде 14 со што ќе им се олесни на клубовите за да можат да играат и европски купови и национални првенства – вели Михајло Михајловски, претседателот на СЕХА лигата.

СЕХА лигата, наредната сезона ќе биде посилна за добро познат клуб, унгарскиот Веспрем. Веспрем два пати триумфираше во СЕХА, 2015 и 2016 година, додека во 2017 година загуби во финалето од Вардар.
„Со големо задоволство потврдувам дека Веспрем се враќа во СЕХА-лигата. Од клубот увидоа дека им е потребно регионалното натпрреварување и го потврдија учеството за следната сезона. Поточно потпишаа договор на три години“ вели Михајловски.

Според Михајловски, освен Веспрем можно е враќање и на Целје, додека Горење нема доволно квалитетен тим, а во блиска иднина не е исклучено и приклучување на екипи од Романија или од Турција.

Видео на денот