ВИДЕО:Украина тврди дека во нападите на аеродромите во Луганск и Бердјански се уништени руски хеликоптери

Фото: ЕПА

Украина објави дека извела воздушни напади на аеродроми во окупираните делови на истокот на земјата, при што биле уништени девет руски хеликоптери. Во нападите на градовите Бердјанск и Луганск, оддалечени 85, односно 100 километри од најблискиот фронт, биле погодени и систем за противвоздушна одбрана и складиште за муниција.

Прорускиот гувернер на Запорожје, Владимир Рогов, изјави дека противвоздушната одбрана соборила ракети над Бердјанск, додавајќи дека се проверуваат информациите за штети и жртви.

Еден руски блогер објави за напад на аеродром со американски проектили АТАЦМС, додавајќи дека бил нанесен сериозен удар, со загуби во луѓе и технологија.

Додека фокусот на светската јавност се сврте кон Израел и Газа, во Украина продолжуваат борбите долж целиот фронт. Украинците признаваат дека многубројните руски сили се во офанзива на североистокот на земјата, обидувајќи се да ја пробијат одбраната кај Авдивка, Лиман и Купјанск, каде што се забележани жестоки бомбардирања.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот