Турција забрани испорака на 100 тони американска хуманитарна помош за Ерменија

epa08703684 Armenian people queue to donate blood for those who was wounded during the armed conflict in the Nagorno-Karabakh Republic, near the Hematology Center in Yerevan, Armenia, 28 September 2020. According to media reports, Armenia has imposed martial law and total military mobilisation after clashes have erupted in the territorial conflict between Armenia and Azerbaijan in Nagorno-Karabakh Republic, with both sides reporting civilian deaths after shelling, artillery and air attacks along the front. According to reports on 28 September, Azeri President Ilham Aliyev also decreed on partial military mobilization. EPA-EFE/LUSI SARGSYAN /PHOTOLURE

Турција забрани испорака на 100 тони американска хуманитарна помош за Ерменија преку нејзиниот воздушен простор, изјави ерменскиот висок комесар за дијаспора Зарех Синанјан.

Според него, во изминатите неколку дена на Ерменија и биле испорачани речиси 700 тони хуманитарна помош од разни земји, вклучително и Русија, САД, Франција, Украина и земјите на ЕУ.

Тој изјави дека уште 100 тони помош е подготвена за испорака од САД, но Турција дури и забранила и хуманитарни летови кон Ерменија преку нејзиниот воздушен простор.

 

Видео на денот