Три совети кои можат да ви помогнат да ги подобрите прошетките со кучето

Фото: Pexels / Blue Bird

Меѓу приоритетите на сопствениците на кучиња се опуштените и безгрижни прошетки со својот миленик на опуштен поводник.

Сепак, секој кој се обидел да го научи своето куче на оваа вештина знае дека тоа често не е толку едноставно како што звучи.

Можеби сте пробале разни техники за тренирање и најдобрите задоволства за кучиња, но сè уште не сте успеале да го спречите вашето куче да го влече поводникот. Тоа е така бидејќи, не сите кучиња учат со иста брзина, а она што функционира за едно куче може да не одговара за друго.

Тренерот на кучиња Мелиса Гудман на својот инстаграм-профил сподели три совети кои можат да ви помогнат да ги подобрите прошетките на вашето куче со поводник.

Фокусирајте се на вашето куче онолку колку што сакате тоа да се фокусира на вас

Одењето на опуштен поводник е тимски напор. За да го поттикнете вашето куче да се фокусира на вас, исто така треба да му обрнете внимание и да избегнувате одвлекување на вниманието, како што е пишувањето пораки додека се движите. За време на прошетката, бидете фокусирани на вашето домашно милениче и создадете средина за соработка и поврзаност.

Наградете ги доброто однесување

Кучињата постојано покажуваат добро однесување, често во форма на мали дејства кои лесно може да се занемарат. Тоа може да биде нешто едноставно како гледање кон вас додека одите. Ова се моментите кои заслужуваат признание и награда.

Дозволете му на вашето куче да душка

Кучињата го доживуваат светот главно преку својот мирис. Душкањето е витална и збогатувачка активност за нив. Иако е примамливо да се задржи брзото темпо при прошетки, не заборавајте да му дозволите на вашето куче да ги истражува мирисите околу него. Забавете го темпото и оставете го кучето да душка, тоа му обезбедува ментална стимулација и исполнетост.

Видеото на Мелиса Гудман може да го погледнете ТУКА.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот