Три популарни бои за коса кои ќе ја одбележат пролетта

Добриот избор на фризура која одговара на вашиот облик на лицето ќе биде уште поефективна доколку е искомбинирана со тренди боја за коса, која е во склад со вашиот тен и останатите физички карактеристики на лицето.

Денеска има разновидни начини за стилизирање на косата, а бојата за коса е еден од најважните. Освен бојата, важна е и техниката на нијансирање.

Ова се трите нијанси кои се најпопуларни оваа пролет:

Чоколадна торта

Се работи за нијансирање и извлекување прамени со различни тонови на кафеавата боја, такашто се добива впечаток дека косата наликува на десерт. Најдобро е на темната кафеава боја да се додадат прамени или балајаж во посветла нијанса со бакарен тон.

Десерт со цимет

Ова е комбинација на кафеави, сиви и руси прамени, кои се преплетуваат како познатите ролнички со цимет. Им стои и на оние кои се природни бринети, но и на русокосите. Овој изглед е одлична комбинација и на топли и на ладни тонови, во кои и израснатиот корен одлично се вклопува.

https://www.instagram.com/p/Bu37m2zFPGU/?utm_source=ig_embed

Скандинавска руса

Нијансата на Даенерис Таргаријан е инспирација за новиот тренд, во кој платинесто русата коса се комбинира и со жолти и со сиви прамени, со цел да се добие повеќедимензионална белина. Единствено, потребни се неколку часови кај фризер за да се постигне ефектот.

 

View this post on Instagram

 

It’s probably JUST A WIG ??? . I love all of you ..like it or not …you fuckers entertain me . . . ________ⓗⓐⓘ®LIKEaB ???_____________ ????? @cosmopolitan @cosmoprofbeauty @sephora @behindthechair_com @modernsalon @american_salon @fuckinghair @saloncentric @framar @fj.studios @saloncentric @kenraprofessional @schwarzkopfusa @mastersofbalayage @brazilianbondbuilder @authentic.hairarmy #balayage #balayageombre #balayagehighlights #babylights #hairpainting #balayagehair #balayagedandpainted  #colormelt #balayageartists  #b3 #whitehair #beautylaunchpad #americansalon #behindthechair #modernsalon #btcpics #hairbrained #ombrehair #platinumblonde #hotonbeauty #omcstylistaward2019

A post shared by HAIRLIKEaBOSS For MA FL NYC (@hairlikeaboss) on

 

Видео на денот