Телефонски разговор на Рама и Ципрас за повторно отварање на преговорите

EPA-EFE/VIRGINIA MAYO / POOL

Премиерот на Албанија Еди Рама вчера имаше телфонски разговор со премиерот на Грција, Алексис Ципрас.

Според официјални извори, тема на разговорот биле подготовувањето на зачленувањето на Албанија во Европската Унија и реформите кои треба да се воведат за започнување на преговорите, јавуваат од ТВ Клан.

Со овој разговор повторно се отвара дијалогот помеѓу Тирана и Атина кој беше блокиран околу пет месеци по случувањата на 28 октомври.

Тема на разговор биле и регионалните прашања, билатералните економски односи, прашањата околу Јонското море и правата на малцинствата во двете земји.

 

Видео на денот