• Тунис

Тунис ја доби првата жена премиер

Претседателот на Тунис, Каис Саид денеска ја назначи првата жена за премиер на преодната влада, откако во јули го смени премиерот и го суспендираше Собранието, пренесува Ројтерс.   Претседателот ја назначи Рауда Будент Рамадан, 63-годишната професорка во престижното инженерско училиште, за премиерка на земјата.   Кабинетот на претседателот во соопштението соопшти дека Саид и наредил на новата премиерка да формира нова …

Тунис ја доби првата жена премиер Read More »