• талибанци

Талибанците го возвратија ударот: Уништена база на ИСИС

Tалибанските сили во синоќа разбиле ќелија на Исламска држава во северен Кабул, изјави портпаролот на движењето, по експлозијата во близина на џамијата во главниот град на Авганистан, при што загинаа и ранија неколку цивили, пренесува Ројтерс. Нема потврда дека операцијата била директно поврзана со вчерашната експлозија, што се чини дека е најтешкиот напад во главниот …

Талибанците го возвратија ударот: Уништена база на ИСИС Read More »