• сообраќајна несреќа

Почина Ларс Вилкс: Контроверзниот уметник познат по карикатурите на Мухамед

Ларс Вилкс, шведскиот уметник познат по карикатурите на Мухамед, кои ги објави во 2007-ма година, загина во сообраќајна несреќа, пишува Би-Би-Си. Ларс Вилкс наводно бил во цивилно полициско возило што се судрило со камион во близина на градот Макарида на југот на Шведска. Покрај него, загинале и двајца полицајци, а возачот на камионот е полесно …

Почина Ларс Вилкс: Контроверзниот уметник познат по карикатурите на Мухамед Read More »