• сфр југославија

Почина Бобан Петровиќ, легендата на Партизан и југословенската кошарка

Легендарниот кошаркар на Партизан, поранешен репрезентативец на СФР Југославија и еден од најдобрите стрелци во историјата на белградските „црно-бели, Бобан Петровиќ, почина утрово во Јужна Африка. Тој неодамна имаше сообраќајна несреќа, а Петровиќ последните неколку дена од животот ги помина во болница. Поради мерките за ковид-19, контактот беше многу ограничен, додека утрово се случи тажната …

Почина Бобан Петровиќ, легендата на Партизан и југословенската кошарка Read More »