• салата

Гурмански викенд: Салата со киноа, фета и јајца

Салата од свеж сезонски зеленчук, кремаста фета, јајца и киноа зачинета со сок од лимон и маслиново масло е убаво освежување на менито. Киноа е егзотична псевдожитарка, а всушност е исклучително вкусно и хранливо семе на растение кое е поврзано со спанаќ и сѐ повеќе го освојува западниот свет. Богата е со протеини, аминокиселини, несварливи …

Гурмански викенд: Салата со киноа, фета и јајца Read More »