• романија

Падна владата на Кицу, Романија ќе добие нов премиер

Романскиот парламент денеска ја собори деветмесечната малцинска влада на премиерот Флорин Кицу со големо мнозинство гласови. Романија е во политички ќор -сокак веќе еден месец, со што на земјата и се отежни економското закрепнување, пренесува Ројтерс. Предлогот за гласање недоверба на владата беше поднесен од Социјалдемократската партија (ПСД), со слоганот „Стоп за сиромаштијата, зголемување на …

Падна владата на Кицу, Романија ќе добие нов премиер Read More »