• робот

Израелска компанија претстави нов вооружен робот кој ќе патролира на границата со Газа

Во Израел денеска беше претставен вооружен робот со далечински управувач, кој може да патролира во борбени зони, да ги следи непријателите и да отвори оган, пренесува Еј-Би-Си њуз.   Основачите на ваквите полуавтоматски машини велат дека и дозволуваат на војската да ги заштити своите припадници, додека критичарите предупредуваат дека тоа е нов опасен чекор што …

Израелска компанија претстави нов вооружен робот кој ќе патролира на границата со Газа Read More »