• Ракета

Северна Кореја истрела нова хиперсонична ракета

Официјален Пјонгјанг соопшти дека вчера успешно е тестирана нова хиперсонична ракета, наречена Хвасонг-8, објави Би-Би-Си. Севернокорејските државни медиуми објавија дека новата ракета е една од „петте најважни” нови оружени системи, утврдени во националниот петгодишен план за воен развој. Тие ја опишаа новата ракета како „стратешко оружје”, што обично значи дека има нуклеарни способности. Вчерашното лансирање …

Северна Кореја истрела нова хиперсонична ракета Read More »