• радев

Радев: Во дијалогот со Македонија, не ги браниме само националните интереси, туку и вредностите на ЕУ

Бугарија ги брани не само националните интереси, туку пред се вредностите на Европската унија, што се темелат на демократија и почитување на човековите права во својот дијалог со Република Северна Македонија. Тоа го нагласил претседателот на Бугарија, Румен Радев,во телефонски разговор со германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер. Како што јави дописникот на МИА од Софија, разговорот …

Радев: Во дијалогот со Македонија, не ги браниме само националните интереси, туку и вредностите на ЕУ Read More »