• преговори

Приштина и Белград постигнаа договор за деескалација, косовските специјалци се повлекуваат од границата

Посредникот на ЕУ  во преговорите меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, изјави дека е постигнат договор меѓу двете страни. „Им благодарам на Бесник Бислими и Петар Петковиќ за нивната подготвеност да преговараат и да се договорат за благосостојбата на луѓето “, напиша на Твитер специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак.   We …

Приштина и Белград постигнаа договор за деескалација, косовските специјалци се повлекуваат од границата Read More »