• отповикан

Зеленски го разреши претседателот на Парламентот

Слуга на народот, партијата на украинскиот претседател Владимир Зеленски денеска изгласа смена на претседателот на Парламентот, Дмитри Разумков по судирот за законот за влијание на олигарсите, пренесува Киев Пост. Во Врховната рада денеска е изгласано отповикување на Разумков, а во четврток е предвидено да се гласа за негово разрешување. Разумков беше член на изборниот тим …

Зеленски го разреши претседателот на Парламентот Read More »