• мотив

Смртоносниот напад со нож во Вирцбург имал исламистички мотив

Исламистички мотив, веројатно, се крие зад нападот со нож на 25 јуни во германскиот град Вирцбург, во кој беа убиени три лица, а седуммина други минаа со тешки повреди, јавија денеска германските обвинители. „Веројатно ќе има исламистичка основа за злосторствата”, се наведува во соопштението на Обвинителството во Минхен. Сторителот двапати извикал „Алах акбар”, арапска фраза …

Смртоносниот напад со нож во Вирцбург имал исламистички мотив Read More »