• книги

Орбан ограничи продажба на книги за деца што прикажуваат хомосексуалност

 Унгарскиот премиер Виктор Орбан издаде декрет со кој се ограничува продажбата на книги за деца што прикажуваат или се однесуваат на истополовите односи, јави ДПА. Уредбата, објавена во Службениот весник на земјата, е во согласност со контроверзниот закон со кој се забранува рекламирање во кое луѓето од ЛГБТ заедницата се прикажани како нормални членови на …

Орбан ограничи продажба на книги за деца што прикажуваат хомосексуалност Read More »