Медицината губи од габа отпорна на сѐ

Минатиот мај во болница во Бруклин, Њу Јорк, бил примен пациент на кој требало да му се изврши абдоминална операција, резултатите од испитувањата на крвта на пациентот откриле смртоносна и мистериозна габа, пишува „Њујорк тајмс“ Докторите пронашле габа наречена „Кандида аурис“ која ги напаѓа лицата со слаб имунитет и пополека се шири низ светот. Во …

Медицината губи од габа отпорна на сѐ Read More »