• јапонија

„Ве набљудуваме“: Јапонија ја предупреди Русија за воените вежби на јапонските води

Јапонската влада денеска ја предупреди Русија поради претстојната руска воена вежба, која, според Токио, ќе ги наруши јапонските територијални води, изјави шефот на јапонскиот кабинет, Кацунобу Като. „Руската ракетна област делумно ја покрива ексклузивната економска зона на нашата земја. Во овој поглед, испративме протест до Русија преку дипломатските канали“ – рече Като, пренесува руската агенција …

„Ве набљудуваме“: Јапонија ја предупреди Русија за воените вежби на јапонските води Read More »