• централна

Земјотрес со јачина од 2,5 степени ја погоди централна Хрватска

Нов земјотрес ја погоди централна Хрватска околу 17.40 40 минути. Евро-медитеранскиот сеизмички центар (ЕМСЦ) објави дека јачината на земјотресот е 2,5. Според нив, епицентарот на земјотресот бил на дваесетина километри јужно од Велика Горица.