• улици

Пороен дожд во Загреб, поплавени улици, паднати дрвја

Попладнево пороен дожд предизвика проблеми во источниот дел на Загреб, соопшти цивилната заштита. Поплавени се улици и подрумски простории, а неколку дрвја паднаа врз паркирани возила и објекти, јавија загрепски медиуми. Околу 50 граѓани побараа интервенција на пожарникари и комуналните служби.