• совет за стабилизација и асоцијација

Вархеји: Албанија ги исполни условите за прва меѓувладина конференција со ЕУ

Во Брисел денеска се одржа единаесеттиот Совет за стабилизација и асоцијација помеѓу ЕУ и Албанија,при што Европската Комисија оцени дека Тирана е подготвена за првата меѓувладина конференција и ќе побара од земјите членки зелено светло, јави дописничката на МИА од Брисел. По состанокот еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, порача дека Албанија ги исполнува сите ветувања …

Вархеји: Албанија ги исполни условите за прва меѓувладина конференција со ЕУ Read More »