• северна кореја

Пјонгјанг ја обнови црвената линија со Сеул

Северна Кореја ќе ја обнови црвената линија помеѓу двете Кореи, но ја повика Јужна Кореја да преземе чекори за подобрување на односите, објави државната новинска агенција КЦНА. Минатата недела, севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун изрази подготвеност за повторно активирање на телефонската линија меѓу двете земји, која Северна Кореја ја прекина во почетокот на август во знак …

Пјонгјанг ја обнови црвената линија со Сеул Read More »