• папа Франциск

Папата ја поздрави работата на младите климатски активисти

Папата Франциск денеска ги пофали младите активисти за климата за нивните напори во борбата против климатските промени и ги охрабри да ја продолжат својата работа „за доброто на човештвото”, пренесува Ватикан Њуз. Илјадници млади луѓе од речиси 190 земји се собраа во Милано оваа недела на собирот „Youth4Climate” за да разговараат за предлозите за борба против климатските …

Папата ја поздрави работата на младите климатски активисти Read More »