• нов зеланд

Нови 27 случаи на заразени со делта-сојот во Нов Зеланд: Протести против седумнеделното „заклучување“

Претставници на здравствените власти од Нов Зеланд денеска соопштија за 27 нови случаи на многу заразната делта варијанта на коронавирусот во Оукланд, во кој граѓаните излегоа на улиците протестирајќи против речиси двомесечното затворање на најголемиот град во земјата. Британските медиуми јавуваат дека 1,7 милиона жители на Окленд во понеделникот ја чекаат владината одлука дали ќе …

Нови 27 случаи на заразени со делта-сојот во Нов Зеланд: Протести против седумнеделното „заклучување“ Read More »