• култура

Костадиновска најавува Закон за македонски јазик: Лекторите ќе бидат задолжителни во секоја институција

Законот за македонски јазик е веќе готов, се разгледува од правен аспект и се очекува да се најде на владина седница, кажа министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска во гостувањето во „Студио 10“ на ТВ24. Таа додаде дека пред испраќањето во Собрание на нацрт-законот, текстот ќе биде претставен за јавна расправа. -Законот за употреба на …

Костадиновска најавува Закон за македонски јазик: Лекторите ќе бидат задолжителни во секоја институција Read More »