• крајстчрч

Напаѓачот од Крајстчрч планирал и трет напад, го чека највисока казна во Нов Зеланд (ВИДЕО)

Напаѓачот кој на 15 март минатата година уби 51 лице во две џамии во Крајстчрч, Нов Зеланд, планирал и трет напад, откриено е за време на судењето. Брентон Тарант планирал да запали џамии, со цел „да предизвика што е можно повеќе смртни случаи”, пренесува Би-Би-Си. Тарант сними и пренесуваше дел од нападот врз џамиите во живо …

Напаѓачот од Крајстчрч планирал и трет напад, го чека највисока казна во Нов Зеланд (ВИДЕО) Read More »