• ким џонг ун

Џае-ин: Разговорите на Северна Кореја и САД мора итно да продолжат

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, ги повика ОН за брзо продолжување на преговорите меѓу Северна Кореја и САД за програмите на Пјонгјанг за нуклеарно и балистичко оружје, кои беа прекинати од 2019 година, пренесува Ројтерс. Повикот на јужнокорејскиот претседател на првиот ден од Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк доаѓа една недела откако …

Џае-ин: Разговорите на Северна Кореја и САД мора итно да продолжат Read More »