• Исламска држава

Талибанските владини сили извршија напад врз ќелија на ИД на северот од Кабул

Талибанските владини сили уништија ќелија на Исламска држава на северот од Кабул доцна во неделата во продолжен напад што го наруши мирот на нормално тивката област во главниот град. Со часови имаше експлозии и истрели, изјавија официјални лица и локални жители, пренесува Ројтерс. Со оглед на тоа што економијата на Авганистан е близу до колапс …

Талибанските владини сили извршија напад врз ќелија на ИД на северот од Кабул Read More »