• избори

Француското обвинителство започна истрага за наводно незаконско финансирање на изборите

Француските национални финансиски обвинители соопштија дека отвориле истрага за сомнително незаконско финансирање на изборните кампањи во 2017 и 2022 година, јави Еуроњуз. Водечкиот француски весник „Ле Паризиен“ објави дека истрагата е насочена кон победничките изборни кандидатури на претседателот Емануел Макрон. Обвинителите во писмената изјава рекоа дека сакаат да донесат појаснувања по извештаите во печатот, во …

Француското обвинителство започна истрага за наводно незаконско финансирање на изборите Read More »