• земја

ВИДЕО: Кинески астронаути се вратија на Земјата по 90-дневен престој на кинеската вселенска станица

Тројца кинески астронаути се вратија на Земјата денеска по 90-дневен престој на првата вселенска станица во нивната земја, најдолгата кинеска вселенска мисија досега. Не Хајшенг, Лиу Боминг и Танг Хонгбо денеска слетаа со вселенското летало Ссенжу-12, кратко по 13:30 часот по локално време, откако вчера наутро се разделија од домашната вселенска станица. Државната телевизија CCTV …

ВИДЕО: Кинески астронаути се вратија на Земјата по 90-дневен престој на кинеската вселенска станица Read More »