Тачи распишува избори во северот на Косово

EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи, по долгите консултации со политичтике партии од Косово и „Централната изборна комисија“ на Косово, одлучи за распишување на вонредни избори во Северна Митровица, Зубин Поток, Лепо Савиќ и Звечан.

Според одлуката на косовскиот претседател, вонредните избори за градоначалник во четирите општини ќе бидат одржани на 19 мај.

Видео на денот