Смирете ја кашлицата со морков, еве како да направите домашен сируп

Со промените на времето доаѓаат и разните инфекции и воспаленија, како и кашлицата која е симптом при настинки кај децата но и кај возрасните. Морковот е една од нутритивно најбогатите зеленчуци, па така овој сируп сигурно ќе ја олесни вашата кашлица, но и кашлицата на вашето дете.

Иако често го доживуваме како обичен, морковот е крал на зеленчуците – нискокалоричен, а суперхранлив и лековит. Исклучително е богат со каротеноиди кои во организмот се претвораат во активен облик на витаминот А. Исто така е добар извор на витамините Б, Ц и К како и разновидните минерали: калциум, железо, калиум, манган, магнезиум, фосфор…

Поради каротеноидот, односно витаминот А, кој е важен за здравјето на очите, морковот е традиционално познат и како храна за видот, но одличен е и за јакнење на имунитетот, а ја подобрува и работата на цревата.

Морковот исто така е мелен при дишни проблеми – помага при настинки, кашлица, бронхитис, астма…

Сирупот од моркови е традиционален природен лек против кашлица. Ви претставуваме две варијанти на рецепт за сируп кој се препорачува во количина од 3 до 4 лажици на ден за деца, а до 8 лажици за возрасни.

  1. Состојки и подготовка:

– 2,5дл свеж сок од моркови направени во соковник

– 2 лажици мед

– малку вода

Кратко варете го сокот од моркови заедно со медот и водата со постојано мешање.

  1. Состојки и подготовка

Подгответе 1/2 кг морков и 4 лажици мед

Морковите исчистете ги и исецкајте ги на кругчиња. Ставете ги во сад и прелијте ги со вода колку само да бидат морковите прекриени со вода. Кратко варете ги додека морковот да омекне.

Извадете ги од водата и испасирајте ги со миксер или блендер. Водата во која се варел морковот оставете ја да се олади, па додадете го медот и додадете ги и блендираните моркови и се добро промешајте.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот