Претставник на Стејт департментот поднесе оставка поради трансфер на оружје во Израел

Фото Архива на СП

Претставник на Стејт департментот во бирото што ја надгледува трговијата со оружје, поднесе оставка во знак на протест поради одлуката на администрацијата на Бајден да продолжи да испраќа оружје и муниција во Израел.

Во своето писмо за оставка, Џош Пол, директор за конгресни и јавни односи на Бирото за политичко-воени прашања на Стејт департментот повеќе од 11 години, рече дека „слепата поддршка на едната страна“ на администрацијата на Бајден довела до политички одлуки кои биле „кратки видлив“, деструктивен, нефер и контрадикторен на самите вредности што ние јавно ги застапуваме“.

„Одговорот што го презема Израел, а со тоа и американската поддршка за тој одговор и статус кво на окупацијата, само ќе доведат до поголеми и подлабоки страдања и за израелскиот и за палестинскиот народ“, напиша тој, додавајќи: „Се плашам. дека ги повторуваме истите грешки што ги направивме во изминатите децении и одбивам повеќе да бидам дел од тоа“.

Во интервјуто, Пол рече дека израелскиот прекин на вода, храна, медицинска нега и електрична енергија за Појасот Газа, регион дом на два милиони луѓе, треба да предизвика заштита во голем број долгогодишни федерални закони кои имаат за цел да го задржат американското оружје подалеку. на човековите права. Но, тие законски одредби пропаднаа, рече Пол.

„Проблемот со сите тие одредби е што тие се потпираат на извршната власт да донесе одлука дека имало прекршување на човековите права. Одлуката да се донесе одлука не зависи од некој непартиски академски ентитет и нема причина претседателот всушност да определи нешто“, рече Пол, пренесе Њујорк тајмс.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот