Скок од три места за Македонија на ранг-листата на ФИФА

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Одличните настапи на македонската фудбалска репрезентација на стартот од квалификациите за ЕП 2020 година ѝ донесоа скок од три места на најновата ранг-листа на ФИФА.
Македонија на стартот од квалификациите со 3:1 ја совлада Летонија, додека на гостувањето во Словенија одигра 1:1, резултати кои ја донесоа на 68. место на ранг-листата на ФИФА.

Од противниците на Македонија во квалификациите, најголем скок направи селекцијата на Израел која скокна за осум места и сега се наоѓа на 84. место, а Австрија со ремито против Израел и поразот од Полска, падна дури 11 позиции и сега се наоѓа на 34. место.

Најдобропласирана селекција од групата е Полска (20), Словенија е на 63. место, додена најслаб ранкинг има Летонија (134).
Во топ 10 се наоѓаат Белгија, Франција, Бразил, Англија, Хрватска, Уругвај, Португалија, Шварцарија, Шпанија и Данска.

Видео на денот