Штангли со сусам и чоколадо

Состојки:
100 гр шеќер
4 лажици мед
100 гр маргарин
70 гр чоколадо
100 гр сусам
100 гр ореви

Подготовка:
Сусамот пропржете го. Оревите ситно исечкајте ги. Ставете го шеќерот во сад малку да се растопи, додадете ги маргаринот и чоколадото и сите состојки варете ги додека не се добие средно густа смеса. Додадете ги сусамот и оревите и веднаш тргнете го садот од оган. Добиената смеса ставете ја во подмачкан сад и откога ќе се олади сечете на парчиња по желба.

Видео на денот