Уживајте во нив ова попладне: Американски палачинки со јаболка и цимет кои се топат во уста

Вкусот на јаболко и цимет во комбинација со меко тесто сигурно ќе ви ги разведри ладните денови од зимата.

Овој рецепт за палачинки е многу едноставен – излупете четири големи јаболка и исечете ги на кругови, со дебелина од еден центиметар. Тестото припремете го според рецептот во продолжение и натопете го секое парче. Ставете ги парчињата на загреана тава и печете отприлика две минути од секоја страна. Помешајте 100 грама шеќер со една лажичка цимет и наросете ги палачинките по печењето. Можете да ги послужите и со јаворов сируп или карамел, но тие се одлични и без прелив.

Потребни состојки:

• 200 гр. брашно

• едно пакетче прашок за пециво

• 1 лажичка сол

• 1 лажичка шеќер

• 250 мл. млеко

• 1 јајце

• 3 лажици растопен путер

Припрема:

Во сад, помешајте го брашното, прашак за пециво, солта и шеќерот. Во средината направете простор, а потоа додадете го јајцето, млекото и растопениот путер. Мешајте се додека не добиете густа смеса. Доколку е потребно, додадете уште млеко или брашно. Со парче путер намастете ја тавата, а потоа печете додека палачинките не добијат златна боја од секоја страна.

Видео на денот