Романската полиција пронашла пакети со кокаин кои брановите ги исфрлиле на брегот на Црното Море

Романската полиција пронашла десетици пакети со кокаин со вкупна тежина од околу 100 килограми, кои брановите ги исфрлиле на брегот на Црното Море, а надлежните претпоставуваат дека дрогата е дел од товарот што беше откриен на брод кој пред десетина дена се преврте во делтата на Дунав.

Според полициски извори, пакетите ги пронашле граѓани на плажите на романското приморје и пријавиле во полиција.

Полицијата на градот Констанца ги предупреди граѓаните да не ги отвораат пакетите на плажата, затоа што содржат опасни материи.

На брегот на Црното Море во тек е голема операција во врска со шверц на наркотици со која раководат романското обвинителство, полицијата, жандармеријата и граничарите.

Романските власти пред десетина дена запленија повеќе од еден тон кокаин со висок квалитет кој бил скриен на брод што се преврте во делтата на Дунав, а тогаш беше соопштено дека полицијата уапсила двајца Срби.

Уличната вредност на запленетата дрога се проценува на 300 милиони евра.

Видео на денот